YOL YARDIM

7/24 Yol Yardım Hizmeti İçin

Hizmetlerimiz - Turbo Tamiri Bakımı Değişimi

Turbo Tamiri Bakımı Değişimi

Turbo tamiri öncesinde yapılması gerekenlerin en doğru şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Tam detaylı bir araştırma yapmadan, profesyonel bir incelemeden geçmeden turbo tamiri ya da turbo değişimi yapılması gereksiz masrafların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Turbo tamiri öncesinde yapılması gerekenler belli başlı durumlardır. Öncelikle bir aracın tamire girmemesi için ya da durumun geciktirilmemesi için gerekli olan düzenli bakımların yapılması oldukça önemlidir. Araçlarda yağ değişimleri, yağ temizliği ve aracın yağsız kalmaması için yağ eklenmesi bir aracın en doğru şekilde çalışabilmesi için çok önemlidir. Bir aracın yağsız çalışması söz konusu değildir. Belli bir süre çalışıyor olsa da araçta yağı geçtiği yerlerin büyük hasar görmesi sonucunda turbo değişimine kadar ciddi durumların ortaya çıkması maddi külfet oluşturacaktır.

Turbo tamiri öncesinde yapılması gerekenlerin arasında sorunun ne olduğuna dair tespitin en doğru şekilde yapılmalıdır. Arızanın doğru tespit edilmesi turbo araç tamiri sırasında doğru işlemlerin yapılması için çok önemlidir. Gereksiz yere yapılacak her müdahale araçta yer alan parçaların ömrünün kısalmasına neden olacaktır. Turbo tamiri sırasında turbo değişim söz konusu olacak ise turbo değişimi için numaranın doğru alınması ve buna göre kontrollerin sağlanması gerekmektedir. Bu işlerin en profesyonel elerden yapılması demek aracınızın uzun süreli daha sağlıklı bir soluk alması demektir.

Turbo tamiri öncesinde yapılması gerekenler arasında aracın doğru bir şekilde kullanılıp kullanılmadığı da sorgulanmalıdır. Kullanım sırasında yapılan her hatanın doğuracağı sorunlar hep aynıdır. Yapılan yanlış durumlara göre çıkacak arızalar, aşınan parçalar hem araçsız kalmanıza neden olacak hem de gereksiz bir masrafın ortaya çıkmasına yol açacaktır. Turbo araçların kontağı açıldıktan sonra ortalama iki dakika kadar boşta çalışması oldukça önemlidir.

Turbo tamiri öncesinde yapılması gereken şey aracın rölantide yani boşta çalıştırılarak araçtan gelen sesleri duymak ve bu seslerin ne olduğunun anlamak profesyonel bir uzman tarafından en iyi şekilde değerlendirilmektedir. Ayrıca yağ, egzoz, soğutma ve  benzer bağlantıların en iyi şekilde kontrollerin yapılması sureti ile turbo tamiri işlemlerinin başlaması gerekmektedir.

Turbo sorunları ve turbo tamiri turbo araç sahiplerinin çokça yaşadığı durumlardır. Turbo tamiri turbo araç sahipleri için çok korkulan durumlar arasındadır. Aslında turbo sorunları ve turbo tamiri nedenleri arasında doğru kullanım gösterilmemesi ve düzenli olarak yapılmayan bakımlar yol açmaktadır. Turbo sorunları arasında belli başlı durumlar özetler şöyledir:

Turbo Güç Yetersizliği

Turbo araç kullananların karşılaşacağı durumlardan biri olan turbo güç yetersizliği araçta yer alan filtre, boru ile hortumların temiz olup olmaması ile alakalıdır. Kirli olan boru, hortum ya da filtrenin kirli olması demek turbo için güçten düşme demektir. Bu nedenle düzenli olarak bakım ve temizlik turbo güç yetersizliğinin önüne geçecektir.
Turbo güç yetersizliğinin ortaya çıkmasına yol açacak başka bir durum yakıt enjeksiyonun ne durumda olduğu ile alakalı olarak karşımıza çıkar. Yakıt enjeksiyonunun doğru olarak çalışması için doğru şekilde ayarlanmış olması gerekmektedir. Günümüz son teknolojiye uygun yazılımın yüklenmesi oldukça da önemlidir.

Turbo Araçlarda Gürültülü Çalışma

Turbo araçlarda turbo sorunları ve turbo tamiri olabilecek durumlardan biri de gürültülü çalışmadır. Bu gürültü bazı durumlarda destek konsollarının çok gevşek ya da arızalanmış olması turbo tamiri durumlarının çıkmasına neden olacaktır.

Turbo araçlarda gürültülü çalışma nedenleri arasında ara soğutucunun içinde oluşan bir çatlak ve bu çatlağın da sebep olabileceği bir sızıntı ortaya bir gürültü kirliliği çıkaracaktır. Dolayısı ile de turbo tamiri de kaçınılmaz olacaktır.

Aşırı Yağ Tüketimi ya da Duman Ortaya Çıkarma

Turbo sorunları ve turbo tamiri durumlarının ortaya çıkmasına neden olan bir başka durum ise hava filtresinin tıkanmış dolayısı ile de engellenmiş bir durumda olması yani tıkalı olması aşırı bir şekilde yağ tüketimine ya da çokça duman çıkmasına neden olabilmektedir.

Turbo sorunları ve turbo tamiri gerektiren durumlardan biri de kullanılmakta olan motor yağı ile ilgilidir. Kullanılan yağın turbo araç üreticilerinin önerdiği özelliklere sahip olmaması durumunda turbo tamiri kaçınılmazdır.

Bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilecek başka bir durum ise yağ boşaltım borusunda yaşanacak bir durum yani temiz olmaması sıkıntıların büyümesine dolayısı ile de turbo tamiri için masraflara neden olacaktır. Tüm bunların önüne geçmek için de düzenli bakım olması gerekmektedir.

 1253 kez okundu

Image

Elektrik ve Elektronik Sistemlerinin Tümünün Bakım ve Tamiri

Araçta meydana gelecek her türlü elektriksel ve elektronik sorunlar Arıza Tespit sistemimizle belirlenerek çözümler üretilmektedir. Yeni nesil araçlarda e..
Devamı

Image

Turbo Tamiri Bakımı Değişimi

Turbo tamiri öncesinde yapılması gerekenlerin en doğru şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Tam detaylı bir araştırma yapmadan, profesyonel bir incelemeden geçm..
Devamı

Image

Partikül Filtresi Temizliği Tamiri ve Jenerasyon

Partikül filtresi yeni nesil dizel araçların egsoz sistemlerinde, sırf çevre ve insan sağlığına daha az zarar vermek için kullanılan bir parçadır. Motorun egsoz manifo..
Devamı

Image

Klima Sistemlerinin Tamir ve Bakımı

Araçlar periyodik bakım sürecinde her ne kadar konrol edilse de zaman zaman klima sistemlerinde çeşitli sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu sorunların nedeninin tespiti, tamiri de..
Devamı

Image

Araç Kaporta Boya Mini Onarım

Eskişehirde uzun yıllardar Ford Hafif Ticari araçlar için özel servis hizmeti sunan firmamız aracın mekanik aksamı yanında kaporta boya gibi konularda da sizlere hizmet sunmaktadır...
Devamı

Image

Araç Yazılımının Güncellenmesi

Günümüzde araçların tümünün çalışma sistemleri yazılımlar tarafından konrol edilmektedir. Araç üretici firması tarafından geliştirilen yazılımla..
Devamı

Image

Mazot Pompası ve Enjektörünün Programlanması Tamir ve Bakımı

Mazot Pompası ve Enjektör sisteminin sorunsuz olarak çalışması araç performansı yanında yakıt sarfiyatını da etkileyen önemli faktörlerdendir. Firmamız uzman ekibi tarafın..
Devamı

Image

Direksiyon Kutusu, Direksiyon Pompası Tamiri ve Bakımı

Hidrolik direksiyon kutusu tamiri hidrolik direksiyon sistemine sahip araçlarda tercih edilen bir yöntemdir. Birçok aracın direksiyon sisteminde hidrolik direksiyon sistemi kullandı..
Devamı

Image

Rutin Periyodik Bakım

Aracımız arıza yapmasın, yolda bırakmasın, az yakıt tüketsin isteriz. Bunun için bakım şart. Periyodik bakım veya ağır bakım denilen bakım türleri nedir, bu bakımlarda araca ne işleml..
Devamı

Image

Adblue Sistemleri Temizliği Tamiri Bakımı

Dizel motorlu otobüs, midibüs ve kamyon gibi vasıtalarda kullanımıyla gündemde yer alan Adblue, egzos emisyonunda önemli bir yardımcıdır. Bu madde aracılığıyla kimyasal ayrıştırma ..
Devamı

Toplam Kayıt: 18 [18 - 8] arası   
Sayfa: 1 2 İLERİ>>