YOL YARDIM

7/24 Yol Yardım Hizmeti İçin

Hizmetlerimiz - Rutin Periyodik Bakım

Rutin Periyodik Bakım

Aracımız arıza yapmasın, yolda bırakmasın, az yakıt tüketsin isteriz. Bunun için bakım şart. Periyodik bakım veya ağır bakım denilen bakım türleri nedir, bu bakımlarda araca ne işlemler yapılır...

Daha çok ihtiyaç olarak kullandığımız otomobillerimizden bizim bir çok beklentimiz vardır. Arıza yapmasın, yolda bırakmasın, az yakıt tüketsin vs. Ancak bizim aracımızdan beklentilerimiz olduğu gibi, bu beklentileri alabilmemiz için aracımızın da gereken bakımlarını yaptırmamız gerekir.

Özellikle düzenli olarak yaptıracağımız periyodik bakım hem aracımız için çok önemli, hemde bizim aracımızı rahatça kullanabilmemiz açısından çok gereklidir. Belirli kilometreye veya zamana ulaşınca periyodik veya ağır bakımları yapılmalıdır.

Periyodik bakım veya ağır bakım denilen bakım türleri nedir, bu bakımlarda araca ne işlemler yapılır...

      Periyodik Bakımda ;

1- Hava filtresi değişimi

2- Yağ filtresi değişimi 

3- Motor yağı değişimi

4- Polen filtresi değişimi

5- Fren balata kontrolü

6- Ön ve arka süspansiyon sistemi kontrolü

7- Rot ve balans ayarı

8- Sıvı kontrolü yapılır

Hava Filtresi ; 

 Motora giren havanın temiz olması ve filtreden rahat geçmesi gerekir. Kirlenen hava filtresi motora giren havanın yoğunluğunu ve kalitesini düşürür.

Yağ Filtresi : Motor çalışırken sürekli yağ filtresinden geçer ve motordan kopan küçük metal parçalarını ve diğer oluşacak pislikleri toplar. Tıkanması halinde motora ciddi zararlar verir.

Motor Yağı ;

 Motor yağı periyodik bakımlarda değiştirilmesi gerekenlerin başında gelir. Belirli kilometrelerden sonra özelliğini yitirerek parçalar arasındaki sürtünmeyi fazlalaştırarak motora ciddi zararlar verir. Aracınızın marka ve modeline uygun kullanım şartları karşılayan motor yağlarını kullanın.

Polen Filtresi ;

Araç kabin içerisine giren havayı temizleyerek sağlıklı nefes almamızı sağlar. Özellikle ülkemizde tozlu yollarda toz solumamızı önleyerek toza karşı alerjisi olan insanlara da sağlıklı hava sunar. Her periyodik bakımda polen filtresini de değiştirmekte fayda vardır.

Fren Balatası ;

 Ön ve arka fren balatalarının seviyeleri kontrol edilir, biten balatalar takım halinde değiştirilmelidir.

Süspansiyon Sistemi ;

 Süspansiyon sisteminde boşluk yapmış veya bozulmuş parça var ise tespit edilip değiştirilir.

Rot ve Balans Ayarı ;

 Rahat ve sorunsuz bir sürüş için rot ve balans ayarlarının yapılması gerekir. Rot ve balans ayarlarının önemi lastiklerinizin ömrünü uzatmakta büyük rol oynar.
Sıvı Kontrolü : Fren hidroliği, direksiyon yağı, motor suyu antifrizi, cam suyu kontrolleri yapılır, eksiği olanlar tamamlanır.

Ağır Bakımda ;

1- Triger kayışı set olarak değişir. ( Km veya yıl olarak ömrü dolmuşsa )

2- Debriyaj seti kontrol edilir gerekiyorsa değişir

3- Fren balataları kontrol edilir, gerekirse değişir

4- Süspansiyon sistemi kontrol edilir, bozulmuş, özelliğini kaybetmiş parçalar değişir. (Amörtisör, z rot vs. )

5- Şanzıman yağı değişir

6- Yağ sızıntısı olup olmadığı kontrol edilir varsa conta, keçe lastik gibi sızdırmazlık sağlayan parçalar değişir.

7- Araç komple elle gözle kontrol edilir varsa bi aksaklık onarılır. ( Far ayarı, yanmayan lambalar, silecekler, rot ayarı vs.)

8- Periyodik bakımda yapılan tüm işlemler ağır bakımda da yapılır.

 

 940 kez okundu

Image

Elektrik ve Elektronik Sistemlerinin Tümünün Bakım ve Tamiri

Araçta meydana gelecek her türlü elektriksel ve elektronik sorunlar Arıza Tespit sistemimizle belirlenerek çözümler üretilmektedir. Yeni nesil araçlarda e..
Devamı

Image

Turbo Tamiri Bakımı Değişimi

Turbo tamiri öncesinde yapılması gerekenlerin en doğru şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Tam detaylı bir araştırma yapmadan, profesyonel bir incelemeden geçm..
Devamı

Image

Partikül Filtresi Temizliği Tamiri ve Jenerasyon

Partikül filtresi yeni nesil dizel araçların egsoz sistemlerinde, sırf çevre ve insan sağlığına daha az zarar vermek için kullanılan bir parçadır. Motorun egsoz manifo..
Devamı

Image

Klima Sistemlerinin Tamir ve Bakımı

Araçlar periyodik bakım sürecinde her ne kadar konrol edilse de zaman zaman klima sistemlerinde çeşitli sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu sorunların nedeninin tespiti, tamiri de..
Devamı

Image

Araç Kaporta Boya Mini Onarım

Eskişehirde uzun yıllardar Ford Hafif Ticari araçlar için özel servis hizmeti sunan firmamız aracın mekanik aksamı yanında kaporta boya gibi konularda da sizlere hizmet sunmaktadır...
Devamı

Image

Araç Yazılımının Güncellenmesi

Günümüzde araçların tümünün çalışma sistemleri yazılımlar tarafından konrol edilmektedir. Araç üretici firması tarafından geliştirilen yazılımla..
Devamı

Image

Mazot Pompası ve Enjektörünün Programlanması Tamir ve Bakımı

Mazot Pompası ve Enjektör sisteminin sorunsuz olarak çalışması araç performansı yanında yakıt sarfiyatını da etkileyen önemli faktörlerdendir. Firmamız uzman ekibi tarafın..
Devamı

Image

Direksiyon Kutusu, Direksiyon Pompası Tamiri ve Bakımı

Hidrolik direksiyon kutusu tamiri hidrolik direksiyon sistemine sahip araçlarda tercih edilen bir yöntemdir. Birçok aracın direksiyon sisteminde hidrolik direksiyon sistemi kullandı..
Devamı

Image

Rutin Periyodik Bakım

Aracımız arıza yapmasın, yolda bırakmasın, az yakıt tüketsin isteriz. Bunun için bakım şart. Periyodik bakım veya ağır bakım denilen bakım türleri nedir, bu bakımlarda araca ne işleml..
Devamı

Image

Adblue Sistemleri Temizliği Tamiri Bakımı

Dizel motorlu otobüs, midibüs ve kamyon gibi vasıtalarda kullanımıyla gündemde yer alan Adblue, egzos emisyonunda önemli bir yardımcıdır. Bu madde aracılığıyla kimyasal ayrıştırma ..
Devamı

Toplam Kayıt: 18 [18 - 8] arası   
Sayfa: 1 2 İLERİ>>