YOL YARDIM

7/24 Yol Yardım Hizmeti İçin

Hizmetlerimiz - Adblue Sistemleri Temizliği Tamiri Bakımı

Adblue Sistemleri Temizliği Tamiri Bakımı

Dizel motorlu otobüs, midibüs ve kamyon gibi vasıtalarda kullanımıyla gündemde yer alan Adblue, egzos emisyonunda önemli bir yardımcıdır. Bu madde aracılığıyla kimyasal ayrıştırma esnasında azotoksikler, su buharına ve azot gazına dönüştürülerek egzosdan dışarı salınır. Böylece, hava kirliliği minimum düzeye indirilmiş olur. İşte, Adblue hakkında merak edilen tüm detaylar

AdBlue, dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan, su berraklığında, ürenin deiyonize su içerisinde %32,5 oranındaki çözeltisidir. Araçların egzoz sistemlerinde, bu maddeyle yapılan kimyasal katalitik ayrıştırma esnasında azotoksitler (NOx), azot gazına (N2) ve su buharına (H2O) dönüştürülür.

AdBlue çevreye zararlı bir madde değildir ve taşınabilir sıvılar arasında minimum risk kategorisinde sınıflandırılmaktadır. AdBlue, VDA (Otomobil Endüstrisi Derneği) firmasına ait tescilli bir ticari markadır. Dünyadaki belli başlı ağır ticari taşıt imalatçılarının, AdBlue gerektiren otobüs veya kamyon modelleri bulunmaktadır. Mercedes ve Volkswagen gibi bazı firmalar, AdBlue’nun binek araçlarda kullanımı için çalışmalar yapmaktadır.

AdBlue, araç içinde ayrı bir paslanmaz çelik veya plastik tankta saklanır ve yakıtla karıştırılmaz. Sadece SCR sistemi bulunan araçlarda kullanılmaktadır. AdBlue aşındırıcı olduğundan, kullanımı ve depolanması için belirli malzemeler gereklidir.

EURO 6 MOTORLARDA ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Günümüzde AdBlue kullanımı, Euro 6 standartlarını sağlamak için mecburiyet haline gelmiştir. AdBlue -11 °C'nin altında donduğu için, araçlarda deposu ısıtmalı olarak sunulmaktadır ve değişik boyutlarda olabilmektedir. AdBlue, Türkiye genelindeki akaryakıt istasyonlarının birçoğundan temin edilebilmektedir. 

1000 LİTRE YAKITA 40 LİTRE EKLENİYOR

AdBlue sıvısı, dizel yakıta kıyasla çok daha az yer kaplamaktadır. Örneğin, karışım oranı %4 olduğunda, 1000 litre dizel yakıt için sadece 40 litre AdBlue gerekir. AdBlue sıvısının karışım oranı sabittir ve dizel yakıta göre ayarlanır. SCR sistemini kullanan motor imalatçılarına göre, SCR sistemini kullanan taşıtlarda, SCR sistemini kullanmayan taşıtlara göre %6’ya kadar yakıt tasarrufu mümkün olmaktadır.

ADBLUE KULLANILMAZSA NE OLUR?

Eğer AdBlue tankı boşalırsa, bu izin verilen emisyon düzeylerinin aşılmasına neden olur ve katalizör kısa sürede hasar görür. 

Tamamen bittiğinde ise araç sisteme zarar vermemek için aracınız stop eder ve çalışmaz. Bu sırada dağ başında iseniz çekici çağırmak zorunda kalabilirsiniz.

 

 

Adblue Nedir? Ne İşe Yarar?

Otomobil sektörü her geçen gün büyürken, çevreye verdiği zararı da azaltmak için önemli adımlar atıyor. Hükümetler ve sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği bu adımlar sayesinde bugün emisyon salınımı çok daha düşük arabalar trafikteki yerini almış durumda. Dünyanın daha uzun ömürlü bir yere dönüşmesi açısından bu girişimler henüz yeterli olmasa da atılan her adımın çok kıymetli olduğunu belirtmek gerek. Piyasada AdBlue adıyla bilinen, benzinliklerde sık sık karşımıza çıkan ama ne olduğunu çoğumuzun bilmediği üre çözeltisi de bunlardan bir tanesi. Şimdi gelin AdBlue’nun ne olduğuna ve ne işe yaradığına bakalım.

 

AdBlue Nedir?

Öncelikle AdBlue aslında bir marka adı, içeriğine bakıldığında “su bazlı üre çözeltisi” şeklinde özetleniyor. Bu çözelti, piyasadaki en büyük üretici AdBlue olduğu için, dünyanın pek çok yerinde marka adıyla anılıyor; selpak-peçete ilişkisi gibi bir nevi… 

Yüzde 32.5 temizlenmiş üreden ve yüzde 67.5 sudan oluşan AdBlue’nun amacı ise en genel tabirle “SCR (Selective Catalytic Reduction) sistemine sahip araçların egzozundan çıkan zararlı gazların salınımını azaltmak; yani emisyon oranını düşürmek”. AdBlue önceleri ağırlıklı olarak kamyon, tır, yolcu otobüsleri gibi ticari araçlarda kullanılıyordu. Mercedes ve Volkswagen’in kimi binek arabalarında da yine bir süredir AdBlue kullanılıyor. Ancak Euro 6 emisyon standartları gereği günümüzde çok daha fazla sayıda binek araç, AdBlue desteğini alıyor. Bu noktada AdBlue’nun Euro 6 emisyon standartları sebebiyle büyük önem kazandığını söyleyebiliriz. Nitekim Euro 6 emisyon standartlarına göre NOx gazları 0.4g/kWh üzerine çıkmaması gerekiyor. AdBlue sayesinde çevreye oldukça zararlı olan NOx gazları kısmen de olsa elimine edilmiş oluyor. Zaten bu yüzden kullanım alanı giderek artıyor ve çok daha fazla karşımıza çıkıyor. 
 Aracınızı genel bakım için servise verdiğinizde AdBlue tankı da dolduruluyor ve bir AdBlue tankı ile 10 bin ila 15 bin km arasında yolculuk yapabiliyorsunuz. Bir başka deyişle AdBlue deposunu doldurmak için sizin nasıl yapıldığını bilmenize ya da ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Ancak yine de aracınız AdBlue’nun bitişine dair bir sinyal veriyorsa, benzinliklerde karşınıza çıkacak AdBlue bidonlarından satın alabilirsiniz. Dünya çapında çok fazla AdBlue istasyonu mevcut değil, dolayısıyla bir istasyona yaklaşıp AdBlue pompası ile deponuzu dolduramıyorsunuz. Bunun yerine benzinliklerdeki bidonlardan alıp AdBlue tankınızı doldurmanız gerekiyor. Ancak bu işlem de gözünüzü korkutmasın; zira talimatları takip ederseniz, oldukça basit bir işlemden bahsediyoruz. AdBlue fiyatı ise araç yakıtlarına göre çok daha uygun; genelde litresi 1 lira civarında oluyor. Ancak bu fiyat 2018 verilerine ait, zaman içinde çeşitli nedenlerle değişebilir.

 

AdBlue Ne İşe Yarar?

Şimdi gelelim bu çözeltinin ne işe yaradığına… Benzinliklerde AdBlue bidonlarını gören ve ne olduğu hakkında fikir sahibi olmayan sürücülerin çoğunda aynı merak söz konusu: “AdBlue ne işe yarar? Az yaktırır mı?” Öncelikle AdBlue’nun yakıt tasarrufu adına aracınıza bir katkısı olmadığını söylemek gerek. Yani AdBlue kullanarak aracınızı daha az yakacağını sanıyorsanız, yanlış bir fikre kapılmışsınız demektir. Nitekim AdBlue’nun asli görevi aracınızın az yakmasına destek olmak değil, aracınızdan salınan emisyonu minimum seviyeye düşürmek. 

 Peki bunu nasıl yapıyor? CRT adı verilen normal katalitik konvertör, DPF (Dizel Partikül Filtresi) ve SCR (Selective Catalytic Reduction) bir arada çalışıyor. Motordan çıkan gazlar bu sistem ve AdBlue sayesinde tepkimeye girerek nihayetinde saf azot ve suya dönüşüyor. Böylece çevreye daha az zararlı gazlar bırakılmış oluyor. 

 4315 kez okundu

Image

Elektrik ve Elektronik Sistemlerinin Tümünün Bakım ve Tamiri

Araçta meydana gelecek her türlü elektriksel ve elektronik sorunlar Arıza Tespit sistemimizle belirlenerek çözümler üretilmektedir. Yeni nesil araçlarda e..
Devamı

Image

Turbo Tamiri Bakımı Değişimi

Turbo tamiri öncesinde yapılması gerekenlerin en doğru şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Tam detaylı bir araştırma yapmadan, profesyonel bir incelemeden geçm..
Devamı

Image

Partikül Filtresi Temizliği Tamiri ve Jenerasyon

Partikül filtresi yeni nesil dizel araçların egsoz sistemlerinde, sırf çevre ve insan sağlığına daha az zarar vermek için kullanılan bir parçadır. Motorun egsoz manifo..
Devamı

Image

Klima Sistemlerinin Tamir ve Bakımı

Araçlar periyodik bakım sürecinde her ne kadar konrol edilse de zaman zaman klima sistemlerinde çeşitli sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu sorunların nedeninin tespiti, tamiri de..
Devamı

Image

Araç Kaporta Boya Mini Onarım

Eskişehirde uzun yıllardar Ford Hafif Ticari araçlar için özel servis hizmeti sunan firmamız aracın mekanik aksamı yanında kaporta boya gibi konularda da sizlere hizmet sunmaktadır...
Devamı

Image

Araç Yazılımının Güncellenmesi

Günümüzde araçların tümünün çalışma sistemleri yazılımlar tarafından konrol edilmektedir. Araç üretici firması tarafından geliştirilen yazılımla..
Devamı

Image

Mazot Pompası ve Enjektörünün Programlanması Tamir ve Bakımı

Mazot Pompası ve Enjektör sisteminin sorunsuz olarak çalışması araç performansı yanında yakıt sarfiyatını da etkileyen önemli faktörlerdendir. Firmamız uzman ekibi tarafın..
Devamı

Image

Direksiyon Kutusu, Direksiyon Pompası Tamiri ve Bakımı

Hidrolik direksiyon kutusu tamiri hidrolik direksiyon sistemine sahip araçlarda tercih edilen bir yöntemdir. Birçok aracın direksiyon sisteminde hidrolik direksiyon sistemi kullandı..
Devamı

Image

Rutin Periyodik Bakım

Aracımız arıza yapmasın, yolda bırakmasın, az yakıt tüketsin isteriz. Bunun için bakım şart. Periyodik bakım veya ağır bakım denilen bakım türleri nedir, bu bakımlarda araca ne işleml..
Devamı

Image

Adblue Sistemleri Temizliği Tamiri Bakımı

Dizel motorlu otobüs, midibüs ve kamyon gibi vasıtalarda kullanımıyla gündemde yer alan Adblue, egzos emisyonunda önemli bir yardımcıdır. Bu madde aracılığıyla kimyasal ayrıştırma ..
Devamı

Toplam Kayıt: 18 [18 - 8] arası   
Sayfa: 1 2 İLERİ>>